4-16 вересня
Сакартвело - храми серед неба
Маршрут: (Тбілісі - превал Джварі(2379 м, на перевал нас вивезе бус) - Казбєгі - Джута - пер.Рошка - Джута - Жинвалі - Тіанеті - Кветера - Ахмета - Алаверді - Гремі - Некресі - Сігнагі - Тбілісі)


Грузія. Що ми знаємо про цю країну?
Безмежна гостинність, виноградні долини, зелені передгіря, величний Кавказ, любов до України і українців, мінералка Боржомі, лижна мекка Гудаурі, спільний з нами запеклий північний сусід..
Це все ми знаємо з розповідей тих, хто вже побував у Сакартвело.
У вересні у Вас є нагода скласти власне враження про Грузію. З сідла велосипеда відчути країну, людей, роздивитись природу, рельєф можна чи не найкраще. Весь час тісний контакт з місцевим населенням. Сонце, дощ, вітер; усмішки подорожніх, смак джерельної води і молодого вина відчуваються куди гостріше і яскравіше, коли весь час над головою лише небо.
Старовинні храми і монастирі (деякі з них датуються 4-м століттям!) на фоні засніжених вершин Головного Кавказького хребта нікого не залишать байдужим. Плюс, у вересні достигає виноград, інжир інші екзотичних для наших широт фруктів.
Розповідати про красу цієї країни марно, дивіться фотографії.


Отож, загальний опис мандрівки.
День 1.
Літаком з Борисполя летимо у Тбілісі.
День відправлення: 04.09.2015, 19:30
Київ (KBP), Україна
Тбілісі (TBS), Грузія Ukraine Intl Airlines
PS 0517

Збираєм велосипеди, їдемо з аеропорту в Тбілісі. Гуляємо нічним містом, паримось в сірних банях. Ночівля в хостелі в центрі Тбілісі.
Дистанція: 30 км

День 2.
Зранку гуляємо по Тбілісі. Дивимось місто, кафедральний собор Самеба, Нарікала фоттецю, церкву Матехі, історичний центр міста.
Їдемо в Мцхєту, дивимось Джварі,
милуємось чудовим краєвидом, що відкривається з гори на місто Мцхєта. Спускаємось до головного собору Грузії Цветисховелі, відвідаєм монастир Самтаврі.
Бус відвезе нас в Казбєгі, де знаходиться храм Гергеті Трініті.
Дистанція: 40 км

День 3.
Зранку піднімаємось до церкви, гуляємо по околицях. Звідси відкривається чудовий краєвид на один з семи пятитисячників Кавказу - Казбек.
Після обіду вирушаємо в сторону високогірного села Джута. Ночуємо в кемпінгу за селом.
Дистанція - 40 км, весь час підйом

День 4.
Залишаємо велосипеди в кемпінгу, рушаємо в одноденний трекінговий маршрут. Піднімаємось на перевал Рошка(3338 м) біля однойменної гори. Спускаємось до мальовничих Абуделаурських озер. Ночуємо в кемпінгу
Дистанція - 15 км пішки

День 5.
Спускаємось на війському грузинську дорогу, піднімаємось нею на Крестовий перевал.
Ночуємо на перевалі.
Дистанція 65 км

День 6.
Спускаємось в Ананурі, де дивимось фортецю
Ночуємо на березі Жинвальського моря.
Дистанція - 70 км

День 7.
Підйом на Тіанеті. Ночуємо на березі гірської річки
Дистанція - 65 км

День 8.
Зранку вїжджаємо в Кахетію:)
Дивимось залишки фортеці та старовинну церкву Кветера, відвідаєм монастир Алаверді. Ночуємо біля мурів Ікалто академії.
Дистанція - 75 км

День 9.
Зранку - екскурсія по Ікалто, далі - переїзд до Гремі, дуже мальовничого монастиря. Відвідаємо винзаводи, це виготовляють вино кінзмараулі, дегустації:)
За Кварелі стаємо на ночівлю на березі Алазані.
Дистанція - 65 км

День 10.
Переїзд в Сігнагі. Гуляємо містом, Ночуємо в гестхаузі.
Дистанція - 45 км

День 11.
на бусі їдемо в Тбілісі, прощальна прогулянка по столиці, переїзд у аеропорт.


День 12.
день запасу.

Маршрут пройдено, втомлені і щасливі сідаємо на літак додому.
загальна дистанція велосипедної частини маршруту - близько 500 км дорогами різної якості
час - 12 днів


Дата повернення : 16.09.2015, 06:20
Тбілісі (TBS), Грузія
Київ (KBP), Україна

Звіт про минулорічний велопохід по Грузії можна прочитати тут: Велотур по Грузії 2010

Фотозвіт з поїздки тут: Грузія 2011

Вартість туру: 465 доларів + переліт (від 100 доларів, якщо через Кутаїсі)




[i] У вартість туру входить:

• переліт Бориспіль - Тбілісі - Бориспіль
• доставка велосипедів в Бориспіль і з Борисполя
• заброска на бусі на перевал Джварі, Сігнагі - Тбілісі
• хостел у Тбілісі ,Сігнагі
• кепмінг за Джутою
• послуги інструктора
• 3-х разове харчування
• групова медична аптечка
• групова велосипедна аптечка
• страховка на весь час подорожі


[i] У вартість туру не входить:
[i]
• прокат велосипеда і спорядження
• харчування в кафе і хінкальнях (за бажанням)

З питаннями, уточненням та бажанням приєднатись до поїздки звертайтесь:
  • 067-789-98-22
  • 093-745-00-98
  • 093-767-00-71
  • ICQ: 356339367
  • ICQ: 164788709
скринька: svitzaochi {зАвиванець} ukr.net



_____________________________ гора Чаухі ______________________________


Масив Чаухі розташований на головному хребті Кавказу, в районі Казбегі, в 35-ти киллометрах від Степацмінди (Казбегі), в долині Сно і в її останньому населеному пункті Джута (2100м).
Вершина масиву мє висоту 3644 метри, між Чаухі і горою Рошка є перевал(3333 м). Підйом на вершину має високу категорію складності, на перевал може вийти будь-хто. Стежка на верх дуже мальовнича, масив Чаухі дуже красивий, майже кілометрові зубчаті стіни нависають над казковою альпійською долиною, по якій тече річка, з численними водоспадами.




_____________________________ Троїцька церква в Гергеті ______________________________


Троїцька церква в Гергети - одна з найцікавіших пам'яток Грузії. Вона розташована на висоті 2170 м біля підніжжя «стража сходу», сивочолого Казбека (над селищем Степанцмінда). Церква була побудована в 14 столітті, зараз - улюблене місце мандрівників. Правда, дорога неблизька: піший підйом вгору займає близько трьох годин, на таксі же - набагато швидше, близько півгодини, але все ж по нерівній гірській дорозі.
«Білі обірвані хмари перетягували через вершину гори, і відокремлений монастир, осяяний променями сонця, здавалося, плавав у повітрі, над хмарами ...» Кажуть, ці рядки Пушкіна саме про Гергетської церкви. Складно залишитися байдужим побачивши це архітектурне диво високо в горах.
Церква Святої Трійці знаменита тим, що це єдиний хрестово-купольний храм в ущелині Хеві.В 18 столітті під час навали персів сюди були перевезені дорогоцінні реліквії з Мцхета, в тому числі і Хрест Святої Ніно, сплетений з виноградних лоз, який, згідно з переказами, Богородиця вручила їй на зберігання перед тим, як свята була відправлена до Грузії.
У радянський час богослужіння в церкві були заборонені, але віра людей не загинула, і сьогодні сюди продовжують приходити люди в пошуках єднання з Богом. Сьогодні Ґерґетська церква підпорядковується грузинській православній церкві.





_____________________________ фортеця Ананурі ______________________________


Фортеця Ананурі розташована в Грузії на Військово-грузинській дорозі за 70 км від Тбілісі там, де вливається в Арагві невелика річка Ведзатхеві. Ананурі служила головним опорним пунктом для грізних арагвських Еріставів, правителів цього краю.
Фортеця відноситься до ранньої феодальної епохи і служила форпостом оборони, перекриваючи дорогу, що веде з Дарьяльскої ущелини.
Резиденцією еріставства в XVII було місто Душеті. Головна дорога з Душеті на північ проходила через вузьку ущелину Ведзатхеві, і при злитті цієї річки з річкою Арагві створювалися природні ворота. На такому вдалому місці Еріставі спорудили спочатку башту, а через деякий час — фортеця Ананурі, яка стала надійним укріпленням.
Про життя мешканців Ананурського замку в історичних джерелах майже нічого не повідомляється до двадцятих років XVIII ст.
Відомо, що фортеця захищала центральну частину еріставства, при нападах вона прикривала відступ в гори, як місцевих жителів, так і населення центральних частин країни.




_____________________________ фортеця Гремі______________________________


Старовинна фортеця розташована на правому березі річки Інцоба і завдяки розташуванню помітна здалеку. В XV столітті фортеця Гремі було столицею Кахетії. У ті часи Кахеція була самостійним царством. Фортеця була царською резиденцією і жвавим торговим центром Великого Шовкового шляху, до тих пір, поки її НЕ зрівняли з землею війська шаха Аббаса I в 1615 році. Після, місто так і не повернув колишньої величі, царі Кахетії перенесли свою столицю в Телаві.Сегодня ми можемо побачити в Греммі прекрасну церкву св. Архангелів, побудовану в 1565 царем Леваном. Інтер'єр храму прикрашений розписом, представляє великий інтерес для любителів релігійного живопису. Як матеріал для будівництва церкви була використана цегла, а не камінь. Фортечна стіна з бійницями повторює лінії рельєфу, а тому її висота неоднакова. Тунель для забезпечення водою йде прямо до річки. При необхідності цей тунель використовувався захисниками фортеці як таємний ход.На території Греммі активно ведуться розкопки. В результаті виявлено критий ринок, караван-сарай, житлові будівлі, басейни, башта і палацова лазня.




_____________________________ монастир Алаверди______________________________


Алаверди - монастир і собор, офіційно собор Святого Георгія в Ахметському районі Кахетії. Собор є другим за висотою в Грузії, першим серед збережених середньовічних соборів і найвищим з чотирьох "Великих Кафедраль" (хоча храм Баграта після реконструкції став вище Алаверди на 2 метри). Це головний і найбільш шанований храм в Кахетії, центр Алавердського єпархії.
Монастир Алаверди - творіння ассірійських отців, а саме Йосипа Алавердського, який прийшов сюди в середньо VI століття, побудував храм і помер в 570 році, і був похований в цьому храмі, причому могила існує донині.
Алавердский собор збудував кахетинський цар Квіріке III Великий, який успадкував Кахетії в 1010 році, тобто, в рік зведення собору Светіцховелі, через 7 років після будівлі собору Баграті і через 50 років після зведення собору в Ошки.
Кахетії майже відразу ж завоював Баграт III, але він помер в 1014 і Кахетія знову домоглася незалежності. З 1014 по 1037 Квіріке правил Кахетією і це були найкращі роки цього краю. Саме в цей період і був побудований собор Алаверди.




_____________________________ Хрестовий перевал______________________________


Військово-Грузинська дорога (груз. «Дорога Небесного ущелини») - історична назва дороги через Головний Кавказький хребет, що сполучає міста Владикавказ (Осетія) та Тбілісі (Грузія). Довжина 208 км. Дорога піднімається по долині річки Терек, перетинає Скелястий хребет по Дарьяльского ущелині, потім по ущелині річки Байдарка піднімається до хрестового перевалу (висота 2384 м), звідки спускається в долину річки Біла Арагві і по правобережжю річки Мткварі приводить в Тбілісі.
Хрестовий перевал на висоті 2379 м через Головний Кавказький хребет. Веде з долини річки Терек в долину річки Арагві. На захід від перевалу розташовується Кельського вулканічне плато. Це єдина дорога через Кавказ, що доступна весь рік, в лавинонебезпечних місцях зроблені невеликі тунелі.





_____________________________ Кінзмараулі______________________________


Кіндзмараулі - червоне напівсолодке вино, що виробляється з 1942 року. Має колір перестиглої вишні або граната, ніжний, повний, оксамитовий смак і типовий сортовий букет. Виробляється з сорту винограду Сапераві, оброблюваного в Кіндзмараульской мікрозоні Кварельського району Кахетії.
Микрозона Кіндзмараулі знаходиться в Алазанській долині на території в сто двадцять гектарів в місці, де річка Дуруджі з'впадає з Алазані.
Особливість цього місця в тому, що річка виносить з гір чорне вулканічне каміння. Часто змінюючи русло, велика чстина земель в гирлі річки характеризуються особливим складом мінералів, плюс, грунт тту більш посушливий, внаслідок чого виноград стає солодшим імає особливий смак.
Тільки вино, виробленго з винограду цієї зони, може називатись Кінзмараулі




_____________________________ монастир Джварі______________________________


Джварі (храм Хреста) - найдавніший християнських храм Грузії. Розташований за 20 км від Тбілісі над містечком Мцхета. За переказами тут у IV ст. свята Ніно з тодішнім царем Грузії встановили перший хрест., звідси почалась християнізація Грузії, тому Джварі - дуже шановане у грузин місце.
У 545 на «хрестовій» горі вже стояв храм малого розміру; зараз він у руїнах. Більша церква у формі тетраконха (22 на 18,4 метрів) була споруджена в 590—604 рр. Можливо, її архітектором був Мікел Тхелі.
Споруджена на вершині скелястого масиву, церква служить його органічним завершенням і центром усього навколишнього ландшафту, єдність із ландшафтом підкреслена тим, що сам монастир співвідноситься з розміром скелі рівно 1 до 7.




_____________________________ монастир Некресі______________________________


монастир Некреси
Некреси - це невеликий симпатичний монастир високо на горі над Алазанської рівниною. Оригінальний тим, що на східній стороні Долини дуже мало чого було побудовано, а небагато побудоване знищено лезгинами. Зараз це лише монастир на горі, раніше тут (під горою) був ціле місто.
Спочатку на цьому місці знаходився стародавнє місто Некреси. У VI столітті біля міста з'явився монастир, який заснував один з ассірійських отців, Або Некреський (Він же Авів або Абібос).
Пізніше монастир багаторазово страждав від нашестя різного роду. Кажуть, що під час одного такого нашестя ченці помістили в монастир стадо свиней (або обклали монастир тушками?), І мусульмани посоромилися туди заходити. Тому в монастирі існує традиція на свята робити шашлики тільки зі свинини.
Монастир Некреси досі діє. Серед його споруд виділяється храм IV століття (!) - Один з найдавніших у всій Грузії. Маленький і непоказний зовні, всередині він приховує досить цікаві фрески і колекцію різьблених дерев'яних крісел «Стасидії».
Цікаво буде поглянути і на монастирську виноробню - марані. Нещодавно це обов'язкова для будь-якого кахетинського домоволодіння приміщення з вмуровані в підлогу величезними глечиками оновили і відреставрували.




_____________________________ Абанотубані______________________________


Абанотубані - квартал в центрі Тбілісі, відомий своїм комплексом лазень, що стоять на природних сірчистих джерелах. Побудовані в різний час в XVII-XIX століттях, нинішні лазні формують собою окремий квартал міста
Теплі сірчисті джерела зіграли дуже важливу роль у виборі місця для будівництва Тбілісі. Навіть свою назву місто отримало від слова «тфілі», що означає «теплий». Теплі (температура вихідної води досягає 37°) джерела в цьому місці завжди служили місцем купання для мешканців. Надалі місце було упорядковано і забудовано окремими банями. Сформований комплекс облаштованих бань існував принаймні під час руйнівного набігу на Тбілісі Ага Мухаммед-хана в 1795 році[2], хоча існують свідчення наявності окремих упорядкованих лазень, датованих ще XVI століттям. За час існування міста лазні руйнувалися, відбудовувалися і розбудовувалися заново багато раз, так само як багато разів були змінені і перейменовані окремі лазні. Перейменування були пов'язані, в основному, зі зміною власників.
Найдавнішою лазнею вважається Іраклієвська, відома принаймні з XVI століття. Також до найстаріших лазням відносяться Бебутівська, Казенна і Сумбатівська (усі - початок XVII століття).
Лазні виконували в місті не тільки функцію місця, де можна помитися. Вони були свого роду клубами для жителів і гостей міста. Лазні були відкриті цілодобово, причому часто вхідна плата не обмежувала часу перебування в лазні. Лазні були місцем де люди милися, голилися, відпочивали, спілкувалися, вирішували ділові питання, організовували обіди, пили, похмелялись і навіть влаштовували оглядини[3]. У художніх творах лазня описується як спосіб традиційного для Тбілісі проведення дозвілля.




_____________________________ Тбілісі______________________________


Тбілісі (груз. — «тепле джерело») — столиця Грузії та найбільше місто в країні. Тбілісі розташоване на річці Мктварі (Кура). Назва Тбілісі вперше згадується у IV столітті. Його появу пов'язують з наявністю в місті теплих сірчаних джерел.
За легендою, колись цар Вахтанг Горгасалі поїхав на полювання. Підстрелену качку приніс сокіл. Коли володар побачив здобич - його здивуванню не було меж - качка була вже зварена. Як виявилось, вона впала в гаряче джерело. Згодом тут облаштували купальні, заснували місто, і з часом сюди переїхала столиця з сусідньої Мцхєти.
Місто займає площу 726 км² та в ньому проживає 1 172 700 мешканців.




_____________________________ Сігнагі______________________________


Сігнагі - маленьке містечко в східній Грузії в кахетинському регіоні на схилі гори. Центр історико-географічної області Кізік. Розташоване на терасах, що з'єднуються звивистими крутими вулицями.
Будинки збудовані в стилі південно-італійського класицизму з грузинськими елементами. Славиться своєю однойменною фортецею, що входить в список найбільш відомих і великих фортець Грузії. ЇЇ стіни чудом чином вціліли і сьогодні оточують стару частину міста і виходять далеко за міські межі. По периметру стін збереглися 28 сторожових веж, з яких відкривається чудовий вид на Алазанську долину і Дегестанський Кавказ. Цікаво, що фортецю будували мешканці навколишніх сіл, кожне поселення побудувало по вежі і частину стіни. В разі небезпеки, всі ховались за фортечними мурами і обороняли саме свій відрізок укріплення.
За президента Саакашвілі, місто було відреставровано, зараз це відомий туристичний центр.





_____________________________фортеця Нарікала______________________________


Нарікала — фортечний комплекс різних епох на горі Мтацмінда в Старому Тбілісі.
Точний час заснування фортеці в Тбілісі невідомий, але у VII столітті вона вже існувала і називалася Шуріс-ціхе.
При Давиді Будівельнику арабська фортеця була укріплена і розширена. Сучасну назву їй дали, як вважається, монголи. Близький до сучасного вигляд тбіліська цитадель набула в XVII—XVIII ст., проте землетрус 1827 р. завдав їй непоправної шкоди.
У 1990-ті роки робилися спроби реставрації. Зокрема, було відбудовано церкву св. Миколая, що існувала на території фортеці у XII столітті.




_____________________________гора Казбек, 5033 м______________________________


Грузинська назва - Мкінварцвері - перекладається як «гора з льодовою вершиною». Один з п'ятитисячників Кавказу, і символів Грузії.




_____________________________красиві дороги______________________________


Вся Грузії дуже красива, от буквально немає одноманітних чи нецікавих пейзажів. Кататись тут - саме задоволення! Якщо вас, звісно, не лякають кавказькі перевали)



частина використаних фото - з нашої поїздки в 2012 році авторства фотографа Леоніда Тіта